Bojana Bakić, iskusna konsultantkinja za sajber bezbjednost sa tri godine profesionalnog iskustva i ISO 27001 sertifikacijom za vođu revizije. Trenutno radi kao konsultantkinja u timu za sajber bezbjednost u kompaniji Knightec.
Bojana posjeduje magistarsku diplomu iz oblasti Sigurnosti i Računarstva u Oblaku, sticanu kroz SECCLO program. Takođe je članica Women4Cyber Crna Gora.
U ovom intervjuu, Bojana dijeli svoja iskustva o putovanju kroz SECCLO program i objašnjava koliko joj je ovaj program pomogao u njenom profesionalnom razvoju.
Kakvo je Vaše iskustvo s Erasmus Mundus Master programa iz oblasti informacione bezbjednosti i cloud computing-a? Što je ono što biste izdvojili kao posebno korisno, a naučili ste tokom trajanja programa?
Bojana: Moje iskustvo sa SECCLO programa je jako pozitivno i zaista me je dobro pripremilo za profesionalni život nakon studija. Program uspijeva da ujedini akademske stručnjake sa nordijskih prostora koji na praktičan način prezentuju najnovije informacije iz oblasti informacione i sajber bezbjednosti, kao i cloud computing-a. Profesori teže praktičnim metodama učenja, ne oslanjaju se na obimne materijale koji moraju da se uče napamet i rijetko koriste testove kao mjerilo znanja. Takođe, prilično su proaktivni i redovno dopunjuju nastavni plan sa najnovijim informacijama i tehnologijama u polju. Kombinacija ova dva pristupa stvara velike profesionalce koji su izuzetno traženi zbog bezbrojnih ranjivosti u sajber prostoru koje se svakodnevno javljaju.
Koji je značaj ovoga programa i samih oblasti koja se na istom izučavaju, naročito ako u obzir uzmemo svijet u kojem živimo i perspektive digitalne budućnosti i sajber bezbjednosti?
Bojana: Značaj SECCLO programa i proučavanih područja posebno dolazi do izražaja u svijetlu današnjeg digitalnog okruženja i perspektiva sajber sigurnosti. Nepripremljeni smo na obim i štetu koju će sajber napadi nanijeti u narednim decenijama. Nažalost, ako zapadnim zemljama fali stručnih kadrova, Balkan je tek nespreman kad su ovakve opasnosti u pitanju. Zbog nedostatka akademskih programa, razni online kursevi i programi mogu biti koristi profesionalcima koji su već upućeni u kompjuterske nauke i informacione tehnologije. Za takvo štivo treba izdvojiti dosta vremena i truda kako bi se neko usavršio i sertifikovao.
Programi poput SECCLO-a pružaju efikasniji put mladim profesionalcima da steknu vještine u području informacijske i sajber bezbjednosti. Međutim, važno je naglasiti da se u ovoj dinamičnoj industriji treba stalno usavršavati i sertifikovati u skladu su relevantnim standardima.
Gledajući iz Vašeg ugla, kako ocjenjujete učešće žena u ovim programima? Kako motivisati žene da se u većem broju priključe ovoj branši? Što je Vaš savjet koji biste uputili ženama?
Bojana: Procjena učešća žena u ovim programima, kako ste spomenuli, pokazuje da su žene još uvijek manjina, ne samo u ovom okruženju već i u ostalim inženjerskim pozicijama. Organizacije i inicijative poput Women4Cyber Montenegro su sjajan način da se podstakne zajedništvo i da, iako nas je trenutno malo, žene mogu da se drže zajedno i da međusobno razmjenjuju znanja i iskustva.
Tokom studija, prisustvovala sam raznim radionicama koje drže upravo žene i jako su otvoreno pričale o poteškoćama u industriji i žrtvama koje su načinile kako bi privatni život usaglasile sa ovim karijernim opredjeljenjem. Mene lično ovakva iskustva jako motivišu da nastavim da se bavim onim što volim i doprinose da se sa ovako malom grupom žena još više zbližim. Kao žene, mi smo svakom inženjerskom polju, prije svega na radnom mjestu neophodne. Naši kvaliteti kao što su fokus na detalje, empatija i tendencija da povezujemo ljude i stvaramo zajednicu su nešto što jako fali u timovima koje čine samo muškarci i to se ogleda u krajnjem proizvodu ili usluzi koje pruža jedna kompanija. Ohrabrujem žene da se udruže, podstiču jedna drugu i nastave s predanošću prema svojim ciljevima u industriji informacijske sigurnosti.
Što biste poručili budućim učesnicima programa, zbog čega da se prijave?
Bojana: Erasmus Mundus programi su jedna zaista sjajna prilika za mlade ljude koji žele da steknu specijalizovana znanja i priznate diplome, a da u procesu ne moraju mnogo da žrtvuju. Ovo je isključivo slučaj zbog stipendija koje se dodjeljuju i omogućavaju da se studenti fokusiraju na učenje i da ne brinu o finansijskim sredstvima. Kad smo riješili pitanje finansiranja, takođe bih htjela da naglasim koliko je zapravo ovaj program raznovrstan. Informaciona i sajber sigurnost su jako široke oblasti te se je shodno tome moguće specijalizovati se u oblastima koje su manje ili više tehnički zahtjevne. A ukoliko neko nije previše zainteresovan za bezbjednost već za kompjuterske nauke, cloud computing fokus podržava ova znanja i doprinosi specijalizaciji iz trenutno najtraženijih tehničkih i programerskih vještina.