Sajber edukacija u fokusu: Women4Cyber Montenegro postavlja temelje bezbjednosti u digitalnom društvu

Women4Cyber Montenegro, nacionalno predstavništvo Women4Cyber Fondacije iz Brisela, započeo je ovogodišnje aktivnosti obukom „Osnovi sajber bezbjednosti za profesionalce izvan tehničke struke“, stavljajući građane u centar sajber napora.

Polaznicima je pružena izuzetna prilika da na Univerzitetu Crne Gore prodube svoje znanje i steknu stručnost u oblasti informacione bezbjednosti, pod mentorstvom najuticajnijih lidera u ovoj oblasti. Tokom ovog intenzivnog programa obuke, učesnici su bili u mogućnosti da uđu u dubinu aktuelnih tema, analiziraju kompleksnosti sajber prijetnji i razvijaju napredne vještine potrebne za očuvanje sigurnosti informacija. Naglašena je važnost širenja svijesti među građanima o sajber bezbjednosti, ističući ključne izazove s kojima se suočavamo u digitalnom dobu.

Ovaj obimni program ne samo da je omogućio polaznicima da prošire svoje horizonte, već je i postavio temelje za dalje usavršavanje i doprinos razvoju ove ključne oblasti u širem društvenom kontekstu, što i jeste dio misije i vizije Women4Cyber Montenegro.

Učesnicima je tokom trećeg dana obuke predstavljena Inicijativa Cyber Citizen, koja za cilj ima rješavanje praktičnih izazova stvaranjem zajedničkog modela za učenje osnovnih sajber vještina. Cilj ove inicijative je uspostavljanje sveobuhvatnog evropskog modela za učenje sajber bezbjednosti, kako bi se ojačala sajber otpornost širom kontinenta.

Takođe, eksperti iz ENISA predstavili su program AR-in-a-Box, koji pruža teorijsko i praktično znanje o tome kako dizajnirati i implementirati aktivnosti podizanja svijesti o sajber bezbjednosti. Ovaj program stavlja akcenat na podizanje svijesti kao neophodan dio strategije bezbjednosti, a sa ciljem promovisanja dobrih praksi u sajber bezbjednosnoj kulturi društva.

Pored učesnika iz zemlje i okruženja, među učesnicima obuke bile su, između ostalog, i predstavnice Women4Cyber Finska i Women4Cyber Grčka. Sertifikati koje su polaznici dobili nakon obuke, priznati su u svim državama EU.

Obuku su organizovali Univerzitet Crne Gore, Evropski koledž za odbranu i bezbjednost (ESDC) i Nacionalni Univerzitet za javnu upravu iz Mađarske, uz logističku i ekspertsku pomoć organizacije Women4Cyber Montenegro.

Sajber bezbjednost ključni je korak ka postizanju kolektivne bezbjednosti, zbog čega će W4C Montenegro i u narednom periodu nastaviti sa sličnim inicijativama i edukacijama, kako bismo kao društvo bili spremni da odgovorimo na savremene sajber izazove, a sve u skladu s NATO i EU standardima kojim kao država težimo.

Share the news: