Kada govorimo o sajber bezbjednosti, ne možemo da ne pomenemo sve veću upotrebu vještačke inteligencije (AI) u ovoj oblasti. Jednostavni algoritmi ne mogu da detektuju sve naprednije oblike sajber napada i implementacija vještačke inteligencije postaje ključna karika odbrane.
Jedan od glavnih benefita jeste sposobnost AI da u kratkom vremenskom roku obradi veliku količinu podataka i da brzo reaguje. Jednostavni algoritmi naprosto nemaju kapacitet da isprate AI u pogledu brzine i identifikacije novih oblika sajber napada, jer su napisani da štite računar od već poznatih načina napada.
Upotreba AI takodje eleminiše faktor ljudske greške. Upotreba ovakvih programa da se izvrše određeni zadaci može značajno da smanji greške i rizike po čovjeka. Najbolji primjer ovakvih programa jesu roboti koje NASA koristi za misije koje bi bile preveliki rizik za čovjeka.
Sama sposobnost AI da se prilagođava i da uči predstavlja najvažniji benefit upotrebe ovakvih programa. Sistem koristi machine learning da ispita mreže i da ih svrsta po sličnostima dok AI koristi ta saznanja i nastavlja da ispituje sve moguće varijacije da bi predvidjela i da bi se na pravi način zaštitila od svih budućih napada. Upravo ova karakteristika čini napade na ovakve sisteme izuzetno teškim jer program uvijek nastavlja da uči.
Pored svih vrlina koje ovakvi sistemi imaju, moramo se osvrnuti i na negativne strane, koje uključuju i etička pitanja koja se povlače upotrebom, smanjenje poslova za ljude i deepfake tehnologija. Jedno od glavnih pitanja jeste zaštita privatnosti i moguća zloupotreba korisničkih podataka. Kada se koristi za analizu i obradu velike količine podataka, AI može da pristupi osjetljivim informacijama i podacima korisnika. Takođe, pošto se koristi za analizu podataka, može u određenim slučajevima, bez pristanka korisnika, da prikupi povjerljive podatke.
Kada govorimo o mogućem smanjenju poslova za ljude, moramo naglasiti da iako je sigurno da će AI preuzeti dosta poslova, dosta se manje govori o svim poslovima koji će nastati sa sve većom implementacijom vjestačke inteligencije.
Deepfake tehnologija postaje sve popularnija iako se sve više zloupotrebljava. Prema definiciji, deepfake tehnologija je zasnovana na vjestačkoj inteligenciji kojom se manipulišu postojeći ili se stvaraju novi video zapisi ili fotografije. Zloupotreba može dovesti do manipulacije audio i video dokaza i posljedično može dovesti do uništenja reputacija žrtava i do pogrešnih osuda.
Korišćenja AI sistema u sajber bezbjednosti predstavlja korak u pravom smjeru sve dok postoji odredjeni balans. Sa jedne strane, upotreba ovih programa ima potencijal da u potpunosti promijeni način na koji gledamo sajber bezbjednost, a sa druge strane postoji
realna opasnost od zloupotrebe naših podataka. Da bismo mogli da iskoristimo maksimalni potencijal vjestačke inteligencije, moramo da razvijemo bezbjednosne protokle, da nastavimo istraživanja i da se pobrinemo za etičko korišćenje tehnologije.
Darinka Bulatović
Women4Cyber Montenegro