DIGITALNO UZNEMIRAVANJE U PROFESIONALNOJ KOMUNIKACIJI

Digitalna radna okolina (e-mail, Zoom, Teams) postala je svakodnevnica profesionalnog života. Međutim, šta uraditi kada i tu naiđemo na uznemiravanje? 

Šta je digitalno uznemiravanje? 

Digitalno uznemiravanje podrazumijeva neželjene poruke, prijetnje, neumjesne komentare ili miješanje u privatni život zaposlenog. U suštini, obuhvata sva ponašanja koja narušavaju profesionalni ambijent („elektronski mobing“). 

Rad na daljinu i hibridni modeli rada pojačali su ovakve pojave. Prema statističkim podacima, čak 41% zaposlenih u Sjedinjenim Američkim Državama doživjelo je neki oblik digitalnog uznemiravanja. Sa druge strane, prema dostupnim podacima, svaki četvrti stanovnik Australije je učinilac, često smatrajući da je to samo šala i ne shvatajući ozbiljnost svojih postupaka. 

Kako prepoznati i reagovati? 

Ukoliko dobijate neželjene poruke koje uzrokuju stres, nervozu ili osjećaj ugroženosti, kao i ukoliko dobijate komentare o vašim privatnim životima, najvjerovatnije je da se radi o određenoj vrsti uznemiravanja. Sve navedeno prelazi granice profesionalne komunikacije i čini odnos toksičnim i neprijatnim, posebno ukoliko traje duži vremenski period. 

Digitalni prostor se smatra dijelom radnog okruženja, tako da su poslodavci ti koji koji treba da reaguju. Zato treba: 

– Ažurirati interna pravila i politiku koja će precizno regulisati ovo pitanje; 

– Edukovati sve zaposlene o tome šta predstavlja uznemiravanje, kome i kada ga prijaviti; 

– Uspostaviti jasne mehanizme za prijavu, kao što su na primjer HR podrška i blagovremeno reagovanje 

– Arhivirati relevantnu komunikaciju 

Sigurna i profesionalna (online) radna okolina odraz je savremenog pristupa zaštiti dostojanstva i mentalnog zdravlja zaspolenih. Vjerujem da je pravovremeno prpeoznavanje i regovanje na ovaj problem ključ za izgradnju profesionalnog i sigurnog radnog okruženja. 

Ana Novović

Share the news: