Osnaživanje žena u sajber bezbjednosti: Premošćivanje rodnog jaza za sigurniju digitalnu budućnost

U današnjem digitalnom dobu, preplitanje tema sajber-bezbjednosti i rodne ravnopravnosti dobija sve više pažnje. Sajber-bezbjednost, kao oblast od suštinske važnosti za zaštitu osjetljivih informacija i infrastrukture od digitalnih prijetnji, ne smije karakterisati izražena rodna nejednakost i nedovoljna zastupljenost žena, kao što je to dugo vremena bio slučaj. Premošćavanje ovog jaza nije samo pitanje podsticanja i promovisanja jednakosti, već i poboljšanja efikasnosti mjera sajber bezbjednosti.

Na nivou EU, rodna ravnopravnost uzdignuta je na nivo osnovne vrijednosti. Posvećenost EU ovom principu proteže se i na oblast sajber-bezbjednosti, prepoznavanjem potrebe za većom participacijom žena u ovoj oblasti, čime se posljedično ostvaruje i pozitivan uticaj na razvoj inovacija i sveobuhvatnih bezbjednosnih strategija. Digitalna strategija EU stavlja poseban fokus važnost kvalifikovane radne snage za održavanje konkurentnosti i bezbjednosti Evrope u digitalnoj eri, a što je posebno značajno sa aspekta rodne ravnopravnosti-uključuje i posebne akcije za podršku učešću žena u digitalnoj ekonomiji.

Osnaživanje žena u sajber-bezbjednosti je misija koja se može sprovesti samo kroz sveobuhvatan, inkluzivan pristup, kakav EU i promoviše: kao prvi korak, obrazovni i programi obuke prilagođeni ženama usmjereni ka sticanju posebnih vještina koje su od suštinskog značaja za sajber-bezbjednost (EU kroz programe podrške, stipendija i mentorstva utiče na povećanje učešća žena u nauci, tehnologiji i inženjeringu, čime se direktno kvalifikuju za aktivnu participaciju na polju sajber-bezbjednosti), potom, kroz stvaranje inkluzivnih radnih okruženja kao i kontinuiran rad na podizanju svijesti o doprinosima žena u sajber bezbjednosti. Isticanje postignuća brojnih istaknutih i uspješnih ženskih profesionalaca u oblasti sajber-bezbjednosti podstiče potpunu normalizaciju prisustva žena u industriji i, što je od naročitog značaja za izgradnju budućnosti, pruža briljantne uzore za mlade žene koje se bave ovom profesijom, kao i one koje će se uz osnaživanje i podsticaj koji im se na ovaj način pruža, tek odlučiti da zakorače u svijet sajber-bezbjednosti.

Ostvarivanje snažne povezanosti između sajber-bezbjednosti i rodne ravnopravnosti je neophodan uslov za sigurniju, pravedniju i inkluzivniju digitalnu budućnost. Benefiti koje donosi ovakav pristup ni u kom slučaju nisu limitirani “samo” na osvajanje još jednog polja u kom žene ostvaruju ravnopravan položaj, već su oni dalekosežni i ogledaju se i kroz doprinos koji učešće žena u sajber-bezbjednosti pruža misiji ostvarenja sigurnosti u sajber prostoru.

Nina Perišić

Share the news: