Tradicionalne, uobičajene mjere bezbjednosti ne mogu biti dovoljne za informacija i sistema u vremenu u kom prijetnje postaju iz dana u dan sve sofisticiranije. Tehnologije čija funkcija nije samo unaprjeđenje bezbjednosnih mehanizama, već i predviđanje prijetnji i obezbjeđivanje efikasnog i brzog odgovora na njih su zbog toga postale neizostavna stavka u oblasti sajber-bezbjednosti.
U tom smislu, moćni duo koji čine vještačka inteligencija (Artificial Intelligence-AI) i mašinsko učenje (Machine Learning-ML) može napraviti ključnu razliku između uspješnog i neuspješnog reagovanja na prijetnje i opasnosti.
Kombinacija sposobnosti AI za donošenje odluka i kreiranje rješenja i ML, podvrste vještačke inteligencije koja algoritmima identifikujući obrasce u podacima, pokazala se kao naročito pogodna za sljedeće svrhe:
-otkrivanje prijetnji kroz vršenje analize naročito velikih količina podataka kroz koje se identifikuju novi obrasci ili nestandardna ponašanja koja mogu ukazivati na bezbjednosnu prijetnju;
-automatizacija odgovora-uz pomoć AI, moguće je obezbijediti bržu reakciju nego što bi to bilo moguće korišćenjem bilo koje druge metode. AI alati mogu istovremeno sa detektovanjem prijetnje izvršiti i reakciju, na primjer kroz automatizovano blokiranje zlonamjernih IP adresa, zaraženih sistema i slično.
-predviđanje kroz analizu-AI i ML mogu analizom eventualnih prethodnih napada, kao i detektovanih slabih segmenata u bezbjednosnoj infrastrukturi, sa velikom preciznošću predvidjeti „put“ kojim bi se mogao odvijati potencijalni budući napad, te ukazati na ono što treba preduzeti kako bi se on spriječio.
Implementacija ovih tehnologija, svakako, nije bez pratećih izazova: da bi odgovori koje dobijamo od njih bili relevantni, neophodno je obezbijediti im ogromne skupove tačnih podataka, što najčešće nije slučaj; profesionalaca sa specijalizovanim znanjima iz ove oblasti nema dovoljno; a etička pitanja kao što je balans između bezbjednosti i privatnosti koja inače prate upotrebu svih savremenih AI tehnologija su i ovdje prisutna.
Ipak, benefiti koje organizacije mogu dobiti kroz primjenu ovih tehnologija se prema trenutnim procjenama čine dovoljno velikim da opravdaju njihova dalja ulaganja u postupak njihove integracije u postojeće sisteme. Pronalaženje novih načina za obezbjeđivanje efektne sinergije između ljudske i vještačke inteligencije jeste jedan od segmenata koji bi u budućnosti mogao biti ključan za obezbjeđivanje kvalitetne preventive, kao i reakcije, na sajber prijetnje. Savladavanje prepreka koje su trenutno prisutne u ovoj oblasti i uspostavljanje stabilnog sistema zasnovanog na AI i ML moglo bi označiti sasvim novo poglavlje u sajber-bezbjednosti.
Nina Perišić
Membership Coordinator